Koučinga metodes
Profesionālu kouču kompetences
Lai arī koučings kā profesionāls pakalpojums Latvijā ir pieejams vairāk kā desmit gadus, diemžēl sabiedrības izpratne par šo profesiju, pakalpojumu, un ieguvumiem, ko tā sniedz, joprojām ir nepietiekams. Esmu ieplānojis bloga rakstu sēriju, kuru mērķis būs vairot lasītāju izpratni par profesionālu koučingu, sniedzot padziļinātu informāciju par kouču kompetencēm, kas lasītājam palīdzēs veidot priekšstatu par to, ko var sagaidīt sadarbībā ar kompetentu kouču.
1
Lai arī koučings kā profesionāls pakalpojums Latvijā ir pieejams vairāk kā desmit gadus, diemžēl sabiedrības izpratne par šo profesiju, pakalpojumu, un ieguvumiem, ko tā sniedz, joprojām ir nepietiekams. Šai situācijai iemesli ir dažādi, bet tā ir atsevišķa tēma. Šoreiz esmu ieplānojis bloga rakstu sēriju, kurā lasītājus iepazīstināšu ar profesionāla kouča kompetencēm, ko ir definējusi Starptautiskā Koučinga Federācija (ICF). Šo rakstu mērķis būs vairot lasītāju izpratni par profesionālu koučingu, sniedzot padziļinātu informāciju par kouču kompetencēm, kas lasītājam palīdzēs veidot priekšstatu par to, ko var sagaidīt sadarbībā ar kompetentu kouču.
2
Kas ir kouča kompetences?
Sākot ar šo gadu, stājas spēkā atjaunotais profesionālu ICF kouču kompetenču modelis, ko ICF izstrādāja vairāku gadu garumā, piedaloties pieredzējušiem koučiem no dažādām valstīm. ICF Latvijas nodaļa ir pārtulkojusi un publicējusi jauno kompetenču modeli savā mājaslapā, kuru iespējams apskatīt atverot šo saiti.

Visi ICF biedri un ICF sertificētie kouči savā praksē apņemas pielietot šīs kompetences. Kompetenču modelis ietver astoņas kompetences, kas ir uztveramas vienlaikus gan kā vadlīnijas, gan kā mērķi, gan kā kritēriji profesionāla kouča darbam ar klientiem.
3
Astoņas kouču kompetences:
• Demonstrē ētisku praksi

• Iemieso koučinga domāšanas veidu

• Izveido, noslēdz un uztur vienošanās

• Veicina uzticēšanos un drošību

• Uztur klātesamību

• Aktīvi klausās

• Veicina apzināšanos

• Veicina klienta izaugsmi

Turpmākajos astoņos rakstos es detalizētāk aprakstīšu katru no kompetencēm, kā arī pievienošu savu komentāru, kā es katru no kompetencēm izprotu un pielietoju darbā ar saviem klientiem.
Ja Tevi uzrunāja šī tēma, piesakies uz intro sesiju