Apzinātība un atbildība
Subjektīvās realitātes transformācijas prakse
Kristofers Averijs atbildības prāta stāvokli definē šādi: "Sava spēka un spējas apziņa, radīt, izvēlēties un piesaistīt realitāti ". Noslēdzot rakstu sēriju, kas balstīti Kristofera Averija idejās, padalīšos ar apzinātas atbildības prakses rīkiem. Praktizējot Atbildības Procesu, Tu iegūsi spēku un attīstīsi spēju transformēt savas dzīves realitāti, lai dzīvotu tādu dzīvi, kādu Tu pats radi, izvēlies un piesaisti.
1
Prakse balstās trīs rīku pielietošanā. Pirmais rīks ir paša Atbildības Procesa izpratne, ar ko es dalījos iepriekšējos rakstos: "Atbildības process un prāta stāvoklis" un "Kā stresu pārvērst par degvielu savai izaugsmei". Otrais rīks ir: "Atbildības trīs atslēgas". Un trešais rīks ir: "Spēle - Noķer ātrāk". Ja vēlies apgūt Atbildības Procesa praksi, iesaku iepazīties ar visiem trim rakstiem.
2
Atbildības trīs atslēgas
Lai uzsāktu transformācijas procesu, nepietiek tikai ar zināšanām vien. To varētu salīdzināt ar autobraukšanu - izlasot satiksmes noteikumus un auto vadīšanas instrukcijas, Tu nekļūsi par labu autovadītāju. Tāpat nepietiek vien ar zināšanām par Atbildības Procesu. Lai sasniegtu kādus rezultātus, ir svarīgi ikdienā izmantot nākamos divus rīkus. "Atbildības trīs atslēgas" ir rīks, kas palīdz spert pirmos praktiskos soļus apzinātas atbildības praksē.

Pirmā atslēga - nolūks (intention)

Bez patiesa nolūka uzņemties atbildību un pielietot Atbildības Procesu savā ikdienā, izaugsmes un transformācijas process nav iespējams. Nolūks dzīvot, izmantojot Atbildības Procesa zināšanas, ir nolūks izmantot savu potenciālu un iekšējos resursus, lai virzītos lielākas brīvības, izvēles un spēka virzienā. Tas ir nolūks katru reizi, kad kaut kas "noiet greizi", pielietot apzinātas atbildības praksi. Nolūks ir vērsts uz nākotni, tas fokusē Tavu uzmanību, lai nākotnes situācijās veicinātu Tevis izvēlēto uzvedību.

Otrā atslēga - apzinātība (awareness)

Apzinātība ir spēja fokusēt savu uzmanību šeit un tagad. Tas nozīmē, ka brīžos, kad kaut kas "nav labi", Tu to pamani, un saskaņā ar iepriekš radīto nolūku, pielieto atbildības praksi. Tu pārbaudi savu reakciju saskaņā ar Atbildības Procesu: "vai es vainoju citus, vai es meklēju attaisnojumus, varbūt kaunos / jūtos vainīgs, vai izjūtu piespiedu pienākumu?" Kā es reaģēju, vai tas atbilst maniem mērķiem, vai es jūtos brīvs, vai es saskatu izvēles iespējas?

Trešā atslēga - konfrontācija (confront)

Ar konfrontāciju šajā gadījumā ir domāta sevis konfrontācija. "Sevis konfrontāciju" es vēl papildinātu ar spēju būt drosmīgam un patiesam. Drosmīgam, lai nenovērstos no apzinātības atklātās, sev netīkamās / neglaimojošās ainas (piemēram "man ir tendence vainot citus"). Patiesam, lai spētu pieņemt sevi tādu, kādu es sevi šobrīd ieraugu, lai tālāko rīcību veidotu adekvāti, atbilstoši patiesai sevis izpratnei, nevis balstītu ilūzijās un pašapmānā. Ar konfrontācijas palīdzību Tu spēsi iedziļināties iekšējā konfliktā un to atrisināt, sapratīsi, kas ir tas, ko Tu patiesībā vēlies, un kā Tev jārīkojas, lai to sasniegtu.
3
Spēle "Noķer ātrāk"
"Noķer ātrāk" spēle ir ciklisks četru soļu process, kas ļauj izmainīt jebko, ko Tu sevī vēlies mainīt - vai tas būtu paraduma izveidošana, vai atteikšanās no slikta ieraduma, vai tendence "iestrēgt" kādā no neproduktīvajiem Atbildības Procesa stāvokļiem. Noķer ātrāk spēle ir pēdējais no trim Atbildības Procesa prakses rīkiem, ko var pielietot tad, ja pirmie divi rīki jau tiek izmantoti. Šī spēle ir atvasināta no dabiska domāšanas un uzvedības veida, ko mēs visi izmantojam, lai kaut ko mainītu vai apgūtu:

1) noķer: pieķer sevi pie rīcības, ko tu vēlies mainīt,

2) izmaini: nodemonstrē to rīcību, ko Tu vēlies apgūt iepriekšējās rīcības vietā,

3) piedod: piedod sev, ka esi cilvēcisks un nespēj mainīties ātrāk, automātiskās neapzinātās uzvedības iespaidā,

4) apņemies: apņemies nākamreiz sevi pieķert vēl ātrāk.

Noķer

Šīs spēles būtība ir noķert sevi aizvien ātrāk un ātrāk tajā uzvedībā, ko vēlies mainīt. Parasti, sākumposmā Tu pieķersi sevi ar novēlošanos, pēc tam, kad rīcība būs paveikta. Taču, liekot lietā nolūku sevi pieķert ātrāk (pirmā atslēga), laika gaitā Tu sāksi pieķert sevi brīdī, kad rīkosies, vai, beigu beigās, jau pirms Tu būsi sācis rīkoties.

Izmaini

Pieķert sevi pirms esi sācis rīkoties, nozīmē, ka tajā brīdi tu vairs nerīkojies automātiski, bet esi ieguvis apzinātību (otrā atslēga). Un šajā situācijā Tu būsi devis sev izvēles iespēju, kā rīkoties tālāk - pa vecam, vai tomēr rīcību mainīt (konfrontācija, trešā atslēga). Šis ir ļoti būtisks brīdis, kurā ir jāatceras savs sākotnējais nolūks, lai pasmeltos spēku un motivāciju pārkāpt vecajai, ierastajai uzvedībai un tā vietā rīkoties savādāk.

Piedod

Atkārtoti pieķerot sevi nevēlamajā rīcībā, bieži vien varam piedzīvot kaunu, vainas sajūtu, un šaustīt sevi ar pašpārmetumiem, par to, ka nespējam mainīties ātrāk. Šādos brīžos noder atcerēties, ka mēs visi esam tikai cilvēki. Lielu daļu mūsu uzvedības veido neapzināta rīcība, ko, savukārt, veido dzīves laikā iegūtas "programmas". Sākot praktizēt Atbildības Procesu, ir nepieciešama milzīga pacietība, iecietība un sevis pieņemšana.

Apņemies

Apņemšanās ir spēles cikla noslēgums, kurā Tu atgādini sev par savu nolūku, ko Tu vēlies mainīt un kāpēc Tev tas ir svarīgi. Šo soli varētu salīdzināt ar ieskatīšanos orientēšanās sporta kartē. Tu vēlreiz novērtē, kur atrodies, kur ir Tavs mērķis, izvēlies pareizo virzienu, un dodies pie sava mērķa.

Atceries, ka tikai Tu pats spēj mainīt savu realitāti. Lai Atbildības Procesa prakse kļūst par uzticamu ceļvedi Tavā transformācijas ceļā.

Materiāls sagatavots izmantojot Kristofera Averija "Atbildības process"
Ja Tevi uzrunāja šī tēma, piesakies uz intro sesiju