Visticamāk, iepriekš nesagatavotiem klientiem koučinga piedāvājumā varētu būt grūti orientēties. Lai arī kouči sevi mēdz dēvēt dažādi, pēc būtības tie veic vienu funkciju, tomēr katrs specializējas šaurākā jomā un norāda to savā nosaukumā, lai klientiem atvieglotu piemērota kouča izvēli. Divas plašākās kategorijas, ko kouči izmanto savā nosaukumā ir biznesa koučs un personiskās izaugsmes koučs, bet zem katras no šīm kategorijām atrodas citas, daudz šaurākas specializācijas (piemēram, biznēsā - karjeras koučs).
Tāpat ir jāņem vērā, ka kouči savu arodu var apgūt dažādās koučinga skolās, kuru koučinga pieeja savā starpā nedaudz atšķiras, piemēram, pastāv atšķirības koučingā izmantotajās tehnikās, un koučinga procesa fokusā. Ēriksona koučinga skola, kas ir manas koučinga izglītības pamatā, padziļināti strādā ar vērtībām un identitāti un fokusējas uz rezultātu sasniegšanu (
Solution-Focused Coaching). Taču Latvijā darbojas arī kouči, kas ir apguvuši citas koučinga pieejas, piemēram integrālais koučings, un citas.
Kouču darbība Latvijā netiek regulēta vai standartizēta valsts līmenī (piemēram, kā ārsta vai jurista profesija), līdz ar to jebkurš sevi var nodēvēt par kouču. Šo iemeslu pēc klientiem var būt apgrūtinoši atrast profesionālu un piemērotu kouču. Tomēr kouča izvēli atvieglo neatkarīgas, starptautiskas kouču organizācijas, kā ICF un ICC, kas izstrādā koučinga standartus un sertificē koučus. Tāpēc, lemjot, pie kura kouča doties, ir noteikti ieteicams iepazīties ar kouča kvalifikāciju, lai izvairītos no "pašpasludinātiem koučiem", kuriem nav atbilstošas izglītības, prasmju un pieredzes šajā specialitātē.
Saskaņā ar ICF standartiem, lai sāktu nodarboties ar koučingu, ir nepieciešams apgūt ICF akreditētu mācību programmu, kuras ietvaros ir jāiegūst noteikts skaits prakses stundu, un jānokārto citas mācību programmas prasības. Par profesionālu ICF kouču iespējams kļūt nokārtojot vairāku līmeņu sertifikācijas, kas apliecina, ka koučs ir turpinājis izglītoties un paaugstināt kvalifikāciju, kā arī ieguvis noteiktu koučinga prakses apjomu. Piemēram, lai kvalificētos uz pirmā līmeņa ICF sertifikāciju - "ACC", kandidātam ir jāiesniedz dokumentēts apliecinājums par 100 prakses stundām.
Iesaku veikt sekojošos soļus, lai Tu veiksmīgi izvēlētos piemērotu kouču: - Izpēti potenciālā kouča izglītību, pieredzi un kouča sertifikācijas esamību, lai atrastu kvalificētu speciālistu.
- Izmantojot sociālos mēdijus, iepazīsties ar kouča pieredzi, uzskatiem, personību, un novērtē savu intuitīvo, emocionālo reakciju.
- Pēc tam ir ieteicams sazināties ar vismaz pāris koučiem, kas izturējuši Tavas atlases procesu, lai īsas iepazīšanās sarunas laikā, jau tiešas saskarsmes līmenī gūtu pirmo iespaidu, vai ar konkrēto kouču Tev veidojas labs kontakts. Labs kontakts veicinās savstarpējas uzticības veidošanos, kas ir nepieciešama, lai koučings būtu efektīvs un Tu sasniegtu savus koučinga mērķus.