Apzinātība un atbildība
"Izturēties atbildīgi" vai "uzņemties atbildību"
Spēja apzināti uzņemties atbildību par visiem savas dzīves aspektiem ir "zelta atslēdziņa", kas atver durvis uz fantastisku dārgumu krātuvi - Tava potenciāla realizāciju. Ievads par apzinātības un atbildības saistību ir pieejams iepriekšējā rakstā: "Apzinātas atbildības koučings - koučings manā stilā". Šoreiz piedāvāju iedziļināties atbildības jēdziena izpratnē.
1
Kāda ir atšķirība starp "izturēties atbildīgi" un "uzņemties atbildību"
Vai Tev ir gadījies sastapt cilvēkus, kuri pie mazākā šķēršļa vaino apkārtējos apstākļus, cilvēkus, valdību vai likteni? Šādi cilvēki ir pilnībā fokusēti uz ārpusi, uz ārējiem apstākļiem, aizmirstot ieskatīties sevī un ignorējot savu iekšējo potenciālu.
Vairumā gadījumu pirmā asociācija ar jēdzienu "izturēteis atbildīgi" saistās ar to vai es, vai kāds cits atbilst tam, ko sagaida apkārtējie. Citiem vārdiem, ar šo jēdzienu bieži vien tiek saprasts, vai kāds atbilst sabiedrības gaidām un normām. Cik lielā mērā kāds tiek pieņemts sabiedrībā nosaka sabiedrības vērtējums, sākot ar to, vai klausi skolotājiem, vai "uzvedies pieklājīgi", vai atrodi "labu darbu", un tā joprojām. Šāda atbildības izpratne diemžēl ir plaši izplatīta. "Diemžēl" - tāpēc, ka tā neveicina ieklausīšanos sevī un patiesu atbildības uzņemšanos.

"Uzņemties atbildību" no "izturēties atbildīgi" atšķiras ar motivācijas avotu. "Uzņemties atbildību" nozīmē ieklausīties sevī un rīkoties saskaņā ar iekšējām vajadzībām un mērķiem. Lai piepildītu iekšējās vajadzības un mērķus, nepieciešams balstīties uz savu iekšējo, nevis ārpasauli. Tev apzināti jāmaina savus ieradumus, attieksmi un uzvedību, pakāpeniski mainot savas dzīves realitāti. Tavi panākumi vai neveiksmes, piepildījums vai garlaicība un bezjēdzība, enerģija vai apātija ir Tava atbildība. Uzņemoties atbildību, Tu apņemies kļūt par savas dzīves saimnieku caur paš-līderību, izaugsmi un brīvību no neapzinātas pakļaušanās sabiedrības spiedienam (jeb angļu valodā - conditioning).
2
Tavu panākumu atslēga
Izmantošu metaforu, lai tēlaini aprakstītu atbildības nozīmi Tavā dzīvē. Dzīve ir kā strauja upe. Tajā ir krāces, bīstami akmeņi, mierīgas attekas, līkumi, ūdenskritumi un lēnas un mierīgas straumes posmi. Ja Tu esi pasīvs ("izturies atbildīgi"), un vaino upi par dažādām nedienām - to, ka Tevi izmet no laivas, vai tā uzskrien uz sēkļa, tad Tavs ceļojums būs baiļu, ciešanu pilns, un Tu palaidīsi garām lielāko daļu brīnišķīgo mirkļu un dāvanu, ko Tev var sniegt šāds ceļojums. Ceļojuma beigās visticamāk Tu jutīsies izsmelts, apātisks un bezspēcīgs.

Citā scenārijā ("uzņemoties atbildību") Tu apzinies, ka lielā mērā ceļojuma pieredze un Tavi ieguvumi ir atkarīgi no Tevis paša. Tu apgūsti un izmanto tos instrumentus, kas ir Tavā ceļojuma komplektā - airi, motors, enkurs, telts, kempingu vietas. Savā ceļojumā Tu sastopi interesantus ceļabiedrus, kuri ar Tevi dalās iespaidos un zināšanās. Tu plāno, kā visefektīvāk pārvarēt šķēršļus, un izvēlies izbaudīt katru ceļojuma mirkli.

Noslēgumā īss kopsavilkums. Kamēr Tu esi pasīvs, kamēr Tev šķiet, ka Tavi panākumi ir atkarīgi no ārējiem apstākļiem, cilvēkiem vai situācijām, Tevi bloķē dažāda veida problēmas un ierobežojumi. Iespējams, ka jūties bezspēcīgs, vai piedzīvo netaisnības. Praktizējot 100% atbildības uzņemšanos katru dienu, Tu kļūsti par cilvēku, kurš apzināti veic izvēles, risina problēmas, pieņem izaicinājumus un ik brīdi mācās, lai sasniegtu savus mērķus. Tu kļūsti par aktīvu savas realitātes veidotāju. Izmantojot šo pieeju, Tu iegūsti produktīvāku un baudāmāku dzīvi, kurā noteicējs esi Tu pats.

Ja ir radusies interese par atbildības jēdzienu, tad ar šo tēmu padziļināti iespējams iepazīties Kristofera Averija grāmatā "Atbildības process"
Ja Tevi uzrunāja šī tēma, piesakies uz intro sesiju